Штукатурка для фасаду: практично, надійно, красиво

На тлі достатку пропозицій по обробних матеріалів для фасадів один з найбільш традиційних способів створення на стіні захисного і декоративного покриття – оштукатурювання. Бути може, комусь він здасться архаїчним і неефективним. Але за неофіційною статистикою – думку тих, хто будує, для кожного третього будинку в малоповерховому приватному будівництві в якості обробки фасаду використовують саме штукатурку.

Цементно-вапняна штукатурка
Цементно-вапняна штукатурка

Що таке штукатурний або «мокрий» фасад

Штукатуркою називають шар затверділого штукатурного розчину, нанесеного в пластичному стані на поверхню в кілька етапів (залежить від товщини шару) з ущільненням і згладжуванням. Шар штукатурки вирівнює поверхню стін. Нанесена досить товстим шаром, вона також служить додатковим теплоізолятором фасаду, роблячи будинок тепліше взимку та прохолодніше влітку.

Характеристики штукатурного покриття залежать від складу розчину: його шар може бути паропроніцаєм, тобто поверхня під ним «дихає», і в той же час дуже міцним і мати відмінні гідроізоляційні характеристики. А крім того, штукатурка відкриває найширші можливості для декорування: згадайте, велика частина історичних будівель в наших містах обштукатурено. Різноманітні карнизи, молдинги, вертикальні і горизонтальні тяги, сандрики, русти і інші елементи класичного стилю виконані зі звичайної штукатурки на основі цементу і вапна.

Оштукатурений фасад. Санкт-Петербург
Оштукатурений фасад. 

Одне з позитивних якостей цього матеріалу – можливість створення безшовного покриття, на всій площі пов’язаного безпосередньо з підставою. Немає необхідності впровадження різних кріпильних деталей, що створюють області з різними параметрами теплоємності ( «містки холоду»). Нанесена без порушень технології, штукатурка тривалий час зберігає всі свої якості, захищаючи конструкцію стін, утеплюючи будівлю і прикрашаючи його.

Штукатурка створює безшовне покриття на стіні
Штукатурка створює безшовне покриття на стіні

Види сучасних фасадних штукатурок

Всі наявні на будівельному ринку види штукатурних сумішей поділяються на три великі групи.

  • Звичайні. Основне призначення – вирівнювання і захист поверхонь від зовнішнього впливу.
  • Декоративні. Для фінішної обробки – створення красивого покриття.
  • Спеціальні. Їх призначення – теж захист, але не від звичайного дощу або снігу, а від підвищеного проникнення води (гідроізоляційні), термо- і звукоізоляційні, від механічного впливу (армовані) і навіть від впливу радіації.

Штукатурка служить для вирівнювання і захисту поверхні стіни
Штукатурка служить для вирівнювання і захисту поверхні стіни

Також штукатурні склади розрізняються за типом в’яжучого речовини.

Цементні, цементно-вапняні і вапняні

Найбільш поширена і недорога звичайна фасадна штукатурка – на основі цементу. Вона повністю відповідає всім вимогам, що пред’являються до покриття фасадів. Вапняні штукатурки теж підходять для зовнішніх робіт, але вони менш міцні і вологостійкі в порівнянні з розчином на основі цементу.

Для підвищення пластичності цементно-піщаного розчину в нього додається вапно. А щоб вапняна штукатурка стала міцнішою і вологостійкої – цемент. В результаті виходить компромісне рішення: міцне і вологостійке покриття та легший в роботі розчин – цементно-вапняна штукатурка.

Нанесення цементно-вапняної штукатурки. Фото з сайту vidyotdelki.ru
Нанесення цементно-вапняної штукатурки. Фото з сайту

Склад традиційних вапняних, цементних та цементно-вапняних штукатурних розчинів раніше регламентувався різними ГОСТами. Сьогодні випускається багато варіантів готових сухих сумішей на основі цементу і вапна, а введені в їх склад пластифікатори покращують характеристики штукатурного шару і полегшують його нанесення.

глиняні

На хвилі популярності екобудівництва у сучасних домовласників з’являється інтерес до традиційного, але в останні роки не надто поширеній матеріалу для штукатурення фасадів – глині.

Старий будинок, оштукатурений глиною
Старий будинок, оштукатурений глиною

У натуральному глиняному розчині, крім глини, присутні натуральні ж добавки – зола, вугілля, різана солома або тирсу. Як природних пластифікаторів застосовували заграв настій трави (подібний до того, яким дачники підгодовують свої рослини), кінський гній, сечу і кров тварин, молочну сироватку.

Сучасний будинок, оштукатурений глиняним розчином. Фото з сайту pajaconstruction.com
Сучасний будинок, оштукатурений глиняним розчином. Фото з сайту pajaconstruction.com

Для тих, хто піклується про екологічну безпеку свого житла, натуральну штукатурку можна купити так само, як і звичайну – у вигляді сухої суміші. У ній вже присутні всі необхідні і натуральні добавки і пластифікатори, які роблять глину влагоустойчивой. Тому будинок з фасадом, обштукатурених природним матеріалом, не боїться дощів і може будується не тільки в традиційних для саманного будівництва регіонах з сухим і спекотним кліматом.

Акрилові, силікатні, силіконові

В асортименті штукатурок для фасаду присутні і сучасні розчини. Це силікатні, полімерні і силіконові штукатурки. Ці види оздоблювальних матеріалів надають фасаду більшу стійкість до впливу води, створюють на поверхні стіни брудовідштовхуючим плівку, запобігають появі тріщин.

Фактурна фасадна штукатурка - згладжена шуба
Фактурна фасадна штукатурка «згладжена шуба»

Хоча вони і носять назву «штукатурки», але по своїй суті – фінішні тонкошарові покриття, що відносяться до декоративних. Це різні види камінцевих штукатурок, що створюють поверхню типу «короїд», «шуба» та інші. Наносяться вони на підготовлену основу – поверхню стін, яку вирівнюють за допомогою звичайних цементно-піщаних сумішей або обшивкою листами ЦСП.

Великий вибір штукатурок різного складу ви можете знайти в нашому маркеті в розділі Сухі суміші і грунтовки для дачі .

Штукатурка: міцно, надійно і красиво

Полімерні фасадні з’явилися відносно недавно. А ось декоративні покриття з фактурою «шуба» або «короїд», а також багато інших варіанти прикрашали стіни будинків набагато раніше. У традиційній технології нанесення фактурних штукатурок в першу чергу робиться основа – вирівнюються нерівності стіни і створюється необхідний шар цементно-піщаним розчином.

Перед нанесенням фактурної обробки створюється штукатурний шар
Перед нанесенням фактурної обробки створюється штукатурний шар

Спочатку роблять набризк – накидають на стіну рідкий штукатурний розчин і дають йому висохнути. Його завдання – проникнути в шви і тріщини, за дрань або сітку і створити хороше зчеплення зі стіною. Потім слід намет – наносять шар штукатурки, вирівнюють його по маяках правилом і ущільнюють гладилкою.

Поверхня нанесеного штукатурного розчину вирівнюється правилом
Поверхня нанесеного штукатурного розчину вирівнюється правилом

Останній шар – накривка. Наноситься на вже схопився, але не висохлий остаточно грунт (намітки). Шар накривки має товщину 2-4 мм. Його наносять складом сметаноподібної консистенції, приготованому на дрібному піску. Часто для накривки використовують вапняні розчини як більш пластичні.

Після схоплювання поверхню акуратно затирають полутерком або гладилкою. Ретельно виконана затирка останнього шару створює рівну поверхню, стійку до потрапляння води і готову під фарбування.

Затирка накривки
Затирка накривки

При створенні декоративного покриття останній шар штукатурки (накривка) замінюється нанесенням фактури. Фактура «шуба» виконується набризком: за допомогою щітки, віника або спеціальним штукатурним ковшем – хопером. Хоппер може бути ручним (з барабаном у вигляді жорсткої щітки) або підключеним до компресора. У штукатурний розчин для фактурного шару додають барвники, кам’яну крихту.

Шуба з штукатурки на фасаді
«Шуба» з штукатурки на фасаді

Схожу фактуру можна отримати, прокатавши свіжий шар накривки валиком. Якщо трохи згладити утворилися нерівності гладилкою, то в результаті буде «згладжена шуба». Фактура «короїд» виходить, якщо в рідкий штукатурний розчин для накривки додати дрібний гравій або крупнозернистий пісок – камінчики залишають задираки, схожі на проїдені жучком ходи. На пластичної штукатурці можна створювати різні візерунки і текстури за допомогою шпателя, рельєфних валиків, штампів та інших інструментів.

Візерунок на штукатурці, нанесений шпателем
Візерунок на штукатурці, нанесений шпателем

Також можна виконати імітацію кам’яної поверхні. Для цього використовують теразитовий штукатурки – вапняні розчини з наповнювачем з кам’яної крихти (до 10% розчину).

На поверхню штукатурного складу після схоплювання наносять контури кам’яної кладки, нарізають шви або русти. Після остаточного застигання поверхню «каменів» обробляється механічно – троянкой, бучардой або скарпелью, в залежності від необхідної фактури.

Імітація каменю на цоколі. Фото з сайту myshtukaturka.ru
Імітація каменю на цоколі. Фото з сайту

Крім нанесення декоративної фактурної штукатурки на всю площу стіни, фасад можна оформити архітектурними елементами – обломами (карнизами, молдінгами, пілястрами), також виконаними з цементно-піщаних і вапняних розчинів. Профілі тяг, карнизів, обрамлення вікон і арок «витягують» спеціально виготовленими шпателями-шаблонами.

Архітектурні елементи - обломи, можна зробити штукатуркою
Архітектурні елементи – обломи, можна зробити штукатуркою

Штукатурка фасаду – відмінний варіант обробки стін будинку. З різноманіття способів можна вибрати оформлення поверхні під будь-який стиль – від рустикального до класичного. Штукатурка стане рівноправним партнером або фоном для інших видів обробки фасадів.

Про те, які матеріали використовують для облицювання, читайте в публікації нашого сайту Фасад: цегла, плитка або камінь – що ж вибрати? Також вам, можливо, буде цікаво дізнатися про незвичайні варіантах обробки. Про це – у статті Облицювання будинку: 6 оригінальних і невитратних способів .

Сумарний рейтинг
дата перегляду
відгук про товар
Штукатурка для фасаду: практично, надійно, красиво
Рейтинг
51star1star1star1star1star