Чим обшити дачний будиночок: огляд вентильованих фасадів

Захистити зовнішні стіни будівлі від несприятливого впливу погоди й одночасно задекорувати їх дозволить пристрій навісного (або вентильованого) фасаду . Поняття «вентильований фасад» у вітчизняних околостроітельних колах з’явилося відносно недавно, хоча це досить традиційний спосіб облицювання стін, в тому числі і в нашій країні.

Сучасний вентильований фасад
Сучасний вентильований фасад

Звичні сільські будинки-зруби часто відбувалися саме за цією технологією. Полягає вона в тому, що декоративне облицювання навішується на стіну на спеціальному каркасі. При цьому між стіною і зовнішньої обшивкою залишається зазор, який має вільний доступ повітря знизу і вихід зверху. Цей потік повітря між стіною і зовнішнім оздобленням циркулює, підкоряючись закону Архімеда, від низу до верху, осушуючи з конструкцій стіни утворюється конденсат.

старовинний вентфасад
старовинний вентфасад

Огляд матеріалів для вентфасадів варто почати з вінілового сайдинга – найбільш впізнаваного і популярного серед приватного забудовника. З назвою цих панелей на вітчизняному ринку відбулося приблизно те ж, що і з ксероксом: вже давно ніхто не пам’ятає, що ксерокс – це в першу чергу частина назви американської компанії (Xerox Corporation), що виробляє копіювальну техніку та інше обладнання.

Оздоблення дерев'яних сайдингом сучасного будинку
Оздоблення дерев’яних сайдингом сучасного будинку

Так і сайдинг : по суті, це будь-яка зовнішня обробка стін (слово siding в англійській мові означає «зовнішнє облицювання» і походить від слова side – бічна сторона). Росіяни частіше за все під словом сайдинг розуміють тонкі панелі з вінілу, що застосовуються для обробки будинків і мають профіль, що імітує дерев’яну дошку.

вініловий сайдинг

Найпоширеніший в нашому заміському приватному будівництві – сайдинг з ПВХ, частіше званий вініловим. Товщина панелі – близько 1,3 мм, робоча ширина залежить від профілю і варіюється від 205 до 300 мм, довжина – від 2500 до 4000 мм.

Вініловий сайдинг з профілем подвійний корабельний брус
Вініловий сайдинг з профілем «подвійний корабельний брус»

класичний

Профіль панелей буває одинарний, подвійний і потрійний – відповідно одна, дві або три «дошки» на панелі. Найбільш популярний «корабельний брус». Також є варіанти профілю, що виглядають як зовнішня частина колоди або профільованого бруса ( «блок-хаус»), що імітують обшивку дошками внахлест ( «американка» або «ялинка») і вертикальний сайдинг, схожий на дерев’яну обшивку вертикально розташованими дошками з перекриттям щілин рейками ( «в півтори дошки»).

Вертикальний сайдинг на дачних будиночках в Швеції
Вертикальний сайдинг на дачних будиночках в Швеції

Лицьова поверхня панелей текстурірована під деревину. Вініловий сайдинг пропонується в самій різноманітній кольоровій гамі, але найбільшим попитом користуються пастельні тони, тому що насичені кольори відчутно дорожче коштують і більш помітно вигорають з часом.

Панелі кріпляться на обрешітку, між собою стикуються замковим з’єднанням. Монтаж вимагає використання спеціальних елементів: для вертикальних стиків, оформлення кутів, віконних і дверних укосів, стартові і фінішні планки та інше. Для пристрою подшива даху існують перфоровані панелі – софіти.

Монтаж софітів в підшиваючи покрівельного звису
Монтаж софітів в підшиваючи покрівельного звису

Крім імітації дошки є панелі «під цеглу» або «під камінь». Спочатку вони призначалися для оформлення цоколя, тому називаються цокольним сайдингом. Але їх можна використовувати і для оздоблення стін – як на всій її площині, так і у вигляді вставок.

цокольний сайдинг
цокольний сайдинг

Вибрати класичні панелі для оздоблення фасаду ви можете в нашому маркеті в розділі Сайдинг .

оригінальний

Для тих, кому набрид класичний «корабельний брус», є сайдинг, що імітує дерев’яну облицювання типу дранки.

Фасадні панелі, що імітують дранку
Фасадні панелі, що імітують дранку

З’являються на ринку панелі з ПВХ іншої конструкції і зовнішнього вигляду. Наприклад, продукція компанії Milin (Нідерланди). Панелі VinyPlus® (Milin) ​​мають більш жорстку конструкцію, в порівнянні зі звичним вініловим сайдингом, а також велику довжину (6 м).

Панелі VinyPlus. Фото з сайту vinyplus.nl
Панелі VinyPlus. Фото з сайту vinyplus.nl

Крім дерев’яної текстури, можна купити панелі ПВХ «під штукатурку» – з покриттям з мінеральної крихти (виробник німецька компанія Vinylit Fassaden).

дерев’яний сайдинг

Незважаючи на велику кількість варіантів пластикових імітацій дерев’яної обшивки, сайдинг зі справжнього дерева теж застосовують для обробки фасадів. Крім традиційних варіантів облицювання зовнішніх стін дошкою, яка нічого не імітує, крім себе самої (наприклад, вагонка), зараз користуються популярністю дерев’яні панелі типу «блок-хаус» – у вигляді сегмента колоди або профільованого бруса.

Будинок з дерев'яною обшивкою
Будинок з дерев’яною обшивкою

Незважаючи на трудомісткість, обробляють фасади і дерев’яними «лусочками» – дранкою, шінделем, гонтом.

Оздоблення фасаду дерев'яним гонтом. Фото з сайту constructions-dantan.fr
Оздоблення фасаду дерев’яним гонтом. Фото з сайту constructions-dantan.fr

Планкен

Планкен – різновид дерев’яної облицювальної дошки. Його відмінність від вагонки або блок-хауса полягає в способі монтажу. Якщо сайдинг з дерева з з’єднанням «шип-паз» (блок-хаус, вагонка), з замком «в чверть», або дошка, нашита внахлест, створюють на фасаді незбиране дерев’яне покриття, обробка планкеном увазі зазори в 3-5 мм між дошками .

Планкен: прямий і скошений. Фото з сайту lests.ru
Планкен: прямий і скошений. Фото з сайту lests.ru

Є три види планки:

  • прямий – в перерізі прямокутний, з обробленими, закругленими фасками;
  • скошений – має в перетині паралелограм;
  • прямий з пазами – з обох бічних сторін, крім закруглених фасок, має паз на всю довжину дошки для монтажу.

Оздоблення фасаду скошеним планкеном з модрини. Фото з сайту лесобаза.рф
Оздоблення фасаду скошеним планкеном з модрини. Фото з сайту лесобаза.рф Планкен можна монтувати безпосередньо на каркас крізь дошку або за допомогою прихованих кріплень, як, наприклад, на фото зверху.

металевий сайдинг

Зовні схожий з вініловим сайдингом – ті ж види профілів, способи монтажу, але виготовляється з тонколистової оцинкованої сталі. Лицьова поверхня або забарвлюється за класифікацією RAL, або на неї наноситься полімерне покриття з малюнком текстури деревини або каменю.

Будинок, оброблений алюмінієвим сайдингом
Будинок, оброблений алюмінієвим сайдингом

Крім стали, для виготовлення облицювання фасадів застосовують також алюміній. Алюмінієвий сайдинг, крім традиційної формовки профілю (типу «дошка»), проводиться і в більш оригінальному дизайні.

Сучасний ринок будматеріалів для облицювання фасадів пропонує також фасадні касети. Цей варіант облицювання являє собою коробку, зігнуту з листового металу – оцинкованої сталі, алюмінію, міді, корти та інших. Металлокассета кріпиться за допомогою саморізів або заклепок до металевого каркасу на стіні.

Будинок, оброблений металлокассетамі. Фото з сайту arenamowing.com.au
Будинок, оброблений металлокассетамі. Фото з сайту arenamowing.com.au

Найчастіше касетні вентильовані фасади використовують для обробки комерційних будівель. Але цей варіант також непогано підійде і для приватних будинків, що мають сучасну архітектуру.

композитні матеріали

Особливу нішу серед матеріалів для фасаду займають композитні матеріали. Найбільш поширені панелі з ДПК і сайдинг на основі плит ОСП.

рідке дерево

Панелі з деревинно-полімерного композиту (ДПК) з якоїсь незрозумілої маркетингової причини виробники називають рідким деревом. Звичайно, такі фасадні панелі (інакше композитний сайдинг) цілком собі тверді. Вони мають текстуру дерева і набагато більш приємні на дотик, ніж вінілові.

Оздоблення фасаду сайдингом з деревинно-полімерного композиту
Оздоблення фасаду сайдингом з деревинно-полімерного композиту

Сайдинг на основі плит ОСП

Ще один вид сайдинга, який можна віднести до композитних матеріалів – смарт-сайдинг (SmartSide). Панелі у вигляді одиночної дошки зроблені на основі ОСП (орієнтовано-стружкова плита, OSB). Лицьова поверхня такого матеріалу має добре виражену текстуру деревини.

Смарт-сайдинг вмонтовується на обрешітку так само, як і звичайна дерев’яна облицювання з дошки – внахлест. Потім облицьована поверхня забарвлюється.

Ви можете змінити колір свого фасаду коли захочете
Ви можете змінити колір свого фасаду коли захочете

Без додаткових і монтажних аксесуарів – одна з позитивних рис цього матеріалу: вам не будуть потрібні стартові і фінішні планки, кути, обрамлення прорізів та інше. Віконні і дверні укоси, а також кути можна зробити з тієї ж дошки сайдингу і пофарбувати так, як вам подобається, а для вінілового сайдинга асортимент аксесуарів дуже обмежений в кольорі.

При монтажі смарт-сайдингу можна обійтися без добірних елементів. Фото з сайту housefasad.ru
При монтажі смарт-сайдингу можна обійтися без добірних елементів. Фото з сайту housefasad.ru

У розмові про композитні матеріали варто згадати і про Алюкобонд (Alucobond) і його аналоги – багатошаровому листовому матеріалі з алюмінію і полімеру. Алюкобонд використовується для виготовлення фасадних касет.

Сайдинг з фібробетону (цементний сайдинг)

Фіброцементний сайдинг, як зрозуміло з назви, виготовляють з бетону з добавкою армирующего волокна. Так само як і сайдинг на основі ОСП, він не вимагає додаткових елементів для монтажу.

Облицювання з фіброцементних сайдінга
Облицювання з фіброцементних сайдінга

Крім текстури дерева, сайдинг з фібробетону може мати найрізноманітнішу фактуру поверхні. Іноді цей матеріал продають під назвами «японський сайдинг» або «керамічний сайдинг». Він пропонується у вигляді дощок або панелей. Основний його мінус – велика вага.

Вентфасади з плитки та облицювальної цегли

Закінчивши розглядати великий список матеріалів, які так чи інакше називають сайдингом, перейду до інших варіантів пристрою вентильованого фасаду. Тут можна згадати всі матеріали, розглянуті в статті Оздоблення фасаду: цегла, плитка або камінь – що ж вибрати? Термопанелі, плитки з каменю, клінкеру, теракоти, кераміки, керамограніта можуть не тільки приклеюватися до стіни, але і монтуватися на зовнішню стіну за допомогою каркаса і спеціальних кріплень.

Вентфасад з керамограніта
Вентфасад з керамограніта

Навіть лицьову цеглу можна використовувати для створення вентфасада. Якщо цегляна кладка облицювання ведеться окремо від пристрою стіни, то між її конструкцією і облицюванням залишається вентиляційний зазор, в якому, крім повітря, може бути і теплоізоляція.

Кладка облицювальної цегли з вентиляційним зазором. Фото з сайту arbolit.ne
Кладка облицювальної цегли з вентиляційним зазором. Фото з сайту arbolit.ne

Облицювання з цегли додатково кріпиться до стіни кладки сіткою, дротяними стяжками або спеціальними анкерними консолями для монтажу лицьової цегли. У нижній і верхній частині кладки залишаються отвори для циркуляції повітря у вентиляційному зазорі.

Матеріалів для пристрою навісного фасаду безліч, не варто обмежуватися тільки найпоширенішим вініловим сайдингом. Якщо ви самостійно або за допомогою фахівців влаштовували вентиляційний фасад свого будинку, поділіться з нами в коментарях, який матеріал ви вибрали і чому.

Сумарний рейтинг
дата перегляду
відгук про товар
Чим обшити дачний будиночок: огляд вентильованих фасадів
Рейтинг
51star1star1star1star1star