Оздоблення фасаду: цегла, плитка або камінь – що ж вибрати?

Багато будівельні технології припускають додаткову обробку зовнішніх стін для захисту від вологи, вітру, зайвого охолодження і ультрафіолетового випромінювання. А також для поліпшення зовнішнього вигляду. Один із способів кінцевої обробки – облицювання . Виконана з цегли або каменю, вона надає будові більш солідний вигляд: після закінчення робіт з оздоблення фасаду ніхто й не здогадається, що перед ним, наприклад, каркасна будова.

Облицювання надає будинку більш солідний зовнішній вигляд
Облицювання надає будинку більш солідний зовнішній вигляд

Як матеріал використовують облицювальну цеглу, плитку (кам’яну, клінкерну), панелі з штучного каменю, панелі на основі теплоізоляції (термопанелі) і тому подібні матеріали. Для облицювання потрібно підготувати основу, тому що технологія передбачає наклеювання окремих елементів на стіну. Якщо будинок складний з цегли або пінобетону, кладка стін повинна бути рівною, без великих відхилень.

Облицювання з натурального каменю
Облицювання з натурального каменю

У каркасному будові необхідно обшити стіни відповідним листовим матеріалом, наприклад, цементно-стружкових плит (ЦСП). Можливо, буде потрібно додаткове утеплення фасаду – для цієї мети добре підходять блоки з піноскла.

Плануючи облицювання, потрібно враховувати, що такий вид обробки має досить велику вагу, тому її конструкція стін, і фундамент будівлі повинні бути розраховані на відповідне навантаження. Великі елементи обробки слід, крім застосування клейового шару, додатково закріплювати на стіні механічно.

Утеплення стіни блоками з піноскла
Утеплення стіни блоками з піноскла
 

лицьову цеглу

Один з варіантів облицювальний матеріал для фасадних стін – лицьовий (декоративний) цегла. Його основна відмінність від звичайного будівельної цегли – більш якісна і декоративне оздоблення зовнішньої поверхні і підвищена стійкість до впливу вологи і низьких температур.

Декоративна цегла має гарну геометрію – чіткі межі й рівні площини. Його лицьові сторони ( «стусан» і «ложок»), в залежності від виду, можуть мати гладку, текстуровану або рельєфну поверхню з додатково обробленими фасками і кутами.

Облицювальну цеглу з колотою лицьовою поверхнею
Облицювальну цеглу з колотою лицьовою поверхнею

Крім звичного «цегляного» кольору, облицювальна цегла випускається багатою кольорової палітри – від білого до чорного. Різноманітність забарвлення досягається різними методами.

  • ангобірованний цегла

На поверхню підсушеного цегли наноситься рідка глиняна суміш з мінеральними барвниками і додатковими присадками. Після цього цегла обпалюють – виходить рівна, матова кольорова поверхня.

  • клінкерна цегла

Вологостійкий і особливо міцну цеглину, що отримується з особливою суміші тугоплавких глин. Обпалюється при температурі до + 1200 ° С. Від ступеня нагріву і інших умов випалу залежить відтінок готового виробу: клінкер торф’яного випалу володіє зеленою поверхнею, греппінер клінкер – жовтою, мюнстерлендер вугільного випалу має сліди кіптяви і вугільних Подпалов.

Клінкерна цегла. Фото з сайту fortstroi.com.ua
Клінкерна цегла. Фото з сайту

Через свою підвищеної вологостійкості та особливої ​​міцності, крім облицювання, клінкерна цегла використовується для мощення і виготовлення підлог в приміщеннях з великим навантаженням.

  • завдані цегла

На лицьові поверхні цегли з легкоплавких глин з допомогою пескоструя наноситься покриття з крихти (мінеральної або скляної), туфу, слюди, порцеляни, піску, шамоту та інших дрібнодисперсних матеріалів. При випалюванні ця «посипання» спікається з цегляної масою.

Завдані облицювальну цеглу. Фото з сайту beton-house.com
Завдані облицювальну цеглу. Фото з сайту

  • глазурована цегла

На лицьові поверхні готового цегли наноситься скляна крихта з пігментом, і виріб повторно піддається випалу. Від дії високої температури скло плавиться і спікається в міцну глянсову корочку.

Глазурований облицювальну цеглу. Фото з сайту fi-dom.ru
Глазурований облицювальну цеглу. Фото з сайту

Глазурованого покриття може бути будь-яких відтінків, також і дуже яскравим.
Крім виробів стандартного розміру (250х120х61 мм) і форми, декоративний лицьову цеглу випускається і в інших розмірних лінійках, а також фасонний.

При влаштуванні облицювання може створюватися своєрідний орнамент при поєднанні зсуву цегли, ложковой і тичкової кладки. Використовуються наступні техніки: Бранденбурзька, готична, липецька, доріжка, блокова і інші. Декоративність підвищується використанням цегли різних кольорів, а також пристроєм рельєфною кладки, що підкреслює архітектурні елементи або створює опуклий візерунок на поверхні стіни.

Рельєфна цегляна кладка підкреслює архітектурні елементи фасаду
Рельєфна цегляна кладка підкреслює архітектурні елементи фасаду

Залежно від конструктивних особливостей стін та інших умов облицювання декоративним цеглою може вестися двома способами: одночасно з рядовий кладкою або вже після зведення стін. При одночасній кладці стіни і облицювання вони являють собою єдине ціле – декоративне каміння беруть участь в перев’язці кладки рядових цегли.

Одночасна кладка стіни і облицювання. Фото з сайту ostroykevse.com
Одночасна кладка стіни і облицювання. Фото з сайту

Це найбільш надійний спосіб, проте має певні обмеження: він застосовний тільки в разі ідентичності або кратності розмірів облицювальних каменів і рядових блоків або цегли стіни. Крім того, одночасна кладка вимагає високої кваліфікації каменяра.

Облицювання стін декоративною цеглою
Облицювання стін декоративною цеглою

При роздільному способі така обробка може вважатися різновидом вентфасада: між стіною і облицюванням є вентиляційний зазор, а в нижній і верхній її частині влаштовуються вентиляційні отвори. Цегляна облицювання при роздільній кладці рівномірно фіксується до стіни за допомогою різноманітних металевих кріплень.

фасадна плитка

Якщо лицьову цеглу має пристойну товщину і може брати участь в кладці стіни нарівні зі звичайним будівельним, то фасадна облицювальна плитка – тільки декоративний матеріал. Її товщина в більшості випадків можна порівняти з товщиною інтер’єрної плитки. Для облицювання стін будівель зовні застосовують вироби з теракоти, керамограніта, клінкеру, фібробетону, натурального каменю.

Укладання фасадної плитки. Фото з сайту stroisovety.org
Укладання фасадної плитки. Фото з сайту

  • Натуральний і штучний камінь

Для оздоблення фасаду застосовують: вапняк, черепашник, мармур, піщаник, граніт, сланець. А також туф з полірованої, лощеної, бучардовану, колотої поверхнею, в плитках, неокантований, галтованний.

Оздоблення фасаду плиткою з натурального каменю
Оздоблення фасаду плиткою з натурального каменю

Крім каменю плоскої форми, для облицювання стін використовують Г-образні кам’яні вироби. Заставна полку плитки служить для закладення в кладку стіни – щоб підвищити надійність кріплення важких елементів. Облицювання такими плитами йде одночасно з основною кладкою стіни.

Про різних варіантах обробки фасадів натуральним каменем можна більш детально прочитати в публікації нашого сайту Натуральний камінь в дизайні: фасади, паркани, мощення . Крім природного, будівельний ринок пропонує і широкий асортимент штучного каменю.

Клінкерна плитка виробляється так само, як і клінкерну цеглу, і має ті ж характеристики міцності і подібний зовнішній від.Терракотовая плитка – ще один різновид виробів з обпаленої глини. Зазвичай має традиційний теплий, охристий (теракотовий) колір, але може бути покрита кольоровою глазур’ю. Для облицювання фасадів теракотова плитка також буває з заставної полицею – для вмуровиванія в кладку стіни.

Теракотова плитка. Фото з сайту sannini.it
Теракотова плитка. Фото з сайту sannini.it

Для нашої країни оздоблення фасадів керамічною плиткою з малюнком – незвичний спосіб. Але для вулиць, наприклад, Лісабона майоліка (глазурована керамічна плитка з розписом) на зовнішніх стінах будинків – цілком звичайне видовище.

Майоліка на фасаді будинку
Майоліка на фасаді будинку

Ще один не дуже поширений варіант використання плитки в якості фасадного декору – мозаїка. Можна прикрасити свій будинок мозаїчним панно або орнаментальним карнизом.

  • архітектурний бетон

Вироби з бетону з армуючим волокном – досить нове слово в екстер’єрному дизайні. Хоча імітація натурального каменю і цегли з пофарбованого бетону вже давно відома тим, хто уважно спостерігає за ринком будівельних матеріалів.

Фасад, декорований панелями з фібробетону. Фото з сайту m.pikabu.ru
Фасад, декорований панелями з фібробетону. Фото з сайту

Пластичність матеріалу дозволяє відлити міцні плити з будь-яким малюнком: бетонне мереживо і стовбури дерев, різні фактури і 3D елементи. Можливості обмежені практично однією лише фантазією. Виробники пропонують стандартні рішення і втілення ваших індивідуальних задумів.

Фасадні 3D-панелі з фібробетону. Фото з сайту stroi-baza.ru
Фасадні 3D-панелі з фібробетону. Фото з сайту

Крім плитки і панелей для стін з бетону зі склотканиною або скловолокном виготовляються і архітектурні елементи, що доповнюють оздоблення фасаду: молдинги, карнизи, сандрики, русти, маскарони і замкові камені, пілястри і капітелі. Ви можете знайти всі деталі класичного і сучасного малюнка для створення закінченої композиції фасаду в будь-якому стилі.
 

Про швах

У декоративному оздобленні фасаду, крім облицювальних елементів, на зовнішній вигляд впливають і шви між окремими деталями облицювання. Тому варто приділяти особливу увагу акуратності кладки, рівномірності швів.

Для полегшення процесу використовують різні пристосування, наприклад, спеціальні шаблони або пруток. Також важлива операція з розшивки (видалення надлишків розчину) і правильне заповнення швів декоративними складами.

Контрастні шви візуально зроблять поверхню стіни більш рельєфною
Контрастні шви візуально зроблять поверхню стіни більш рельєфною

Затирка швів, підібрана в тон, робить облицювальну кладку більш монотонною. Контрастні шви, навпаки, створюють ефект рельєфу, підкреслюючи окремі елементи. Правильно зроблені і заповнені розчином шви не тільки додають обробці декоративності, але і зберігають облицювання від попадання в клейовий шов води і подальшого його руйнування при замерзанні.

термопанелі

До облицювальних матеріалів для фасадів можна віднести і рішення «два в одному» – термопанелі. Це панелі, що складаються з двох шарів: теплоізоляційного (пінополістирол, екструдований пінополістирол) і декоративного, наприклад, з клінкерної плитки.

Монтаж термопанелей. Фото з сайту stenamaster.ru
Монтаж термопанелей. Фото з сайту

Такі термопанелі зазвичай мають декоративні покриття, що імітують цегла або камінь, фасадну мозаїчну штукатурку з кам’яною крихтою. Простота монтажу і малу вагу деталей при значних розмірах додають цьому фасадного декору все більше шанувальників.

Комбінування – джерело нових ідей

Всі перераховані вище способи обробки фасадів можна використовувати самостійно або комбінувати один з одним в будь-яких поєднаннях. Фасадна штукатурка часто стає вельми виграшним фоном для декоративних облицювальних матеріалів, наприклад, як на фото нижче.

Поєднання в оздобленні фасадів штучного каменю, декоративної цегли і штукатурки
Поєднання в оздобленні фасадів штучного каменю, декоративної цегли і штукатурки

Важливо розуміти, що оздоблення фасаду – це захист, утеплення та оздоблення будівлі, а також важливий акцент в його сприйнятті. Проявивши фантазію, ви будете мати гарний і практичний будинок, що володіє яскравою індивідуальністю.

Сумарний рейтинг
дата перегляду
відгук про товар
Оздоблення фасаду: цегла, плитка або камінь - що ж вибрати?
Рейтинг
51star1star1star1star1star