Утеплення стін: основні відомості
Спочатку розглянемо, чим сьогодні багатий ринок матеріалів, придатних для теплоізоляції:
- екструдований пінополістирол (ЕППС, відомий під комерційною назвою пеноплекс),
- пінопласт,
- мінеральна вата,
- пінополіуретан (ППУ),
- целюлоза.
Утеплювати стіни можна як зсередини, так і зовні.
Фото: Instagram fasadof__
Плюси зовнішнього утеплення:
- захист стін від несприятливих погодних умов,
- вся волога залишається зовні і не проникає всередину,
- не точить корисна площа в будинку,
- хороша звукоізоляція від вуличного шуму.
Мінус – залежність робочого процесу від погоди.
Фото: Instagram edvercompany
Плюси внутрішньої теплоізоляції:
- дозволяє зберегти зовнішній декор будинку, якщо господарі не хочуть або не мають можливості його демонтувати,
- можна утеплити житлові приміщення, якщо немає доступу до зовнішніх стін (затяжні дощі або квартира знаходиться в багатоповерхівці).
Мінусів у цього варіанту як мінімум три: зменшується корисна площа приміщень, можуть з’явитися грибок і пліснява, «голі» стіни з боку вулиці схильні до руйнування.
Фото: Instagram izzystroy
Отже, фасадна ізоляція краще. Вона краще захищає будинок від температурних стрибків, перешкоджає впливу вологи, морозу і сонця на будівлю, підтримує оптимальну вологість всередині. Технології монтажу матеріалів всередині і зовні не відрізняються.
Фото: Instagram tihonov.vitalick
огляд утеплювачів
Пеноплекс
Щодо нього у майстрів протилежні думки. Хтось вважає цей вид теплоізоляції найефективнішим з існуючих. Хтось, навпаки, впевнений, що на фасадах пінополістиролу не місце.
Фото: Instagram nadegniy
Один з аргументів на користь цього – на поверхні у Пеноплекса є парафино-полімерна плівка, яка перешкоджає хорошою адгезії з . Тому декоративне оздоблення швидко може «полетіти», особливо якщо перед оштукатурюванням НЕ закрити поверхню Пеноплекса. Ставлять йому в провину і влагонепроницаемость і парниковий ефект в будинку. Це дійсно мінус, який має згладити добре продумана система вентиляції.
Фото: penoplex
Захисники Пеноплекса стверджують, що є спеціальні штукатурні суміші, що мають в складі речовини, які добре проникають в структуру матеріалу.
Серед його позитивних властивостей називають низьку теплопровідність, безпеку для здоров’я людини, міцність (по Пеноплекса може проїхати автомобіль і не залишити видимих пошкоджень), стійкість до мікроорганізмів, довгий термін служби і все ту ж 100% -ву влагонепроницаемость: ЕППС повністю блокує надходження вогкості ззовні .
Фото: Instagram domfasad
Пінопласт
Близький брат Пеноплекса, їх виробляють з одного і того ж сировини, але за різними технологіями. Пінопласт дуже крихкий, абсолютно не “дихає”, здатний поглинати багато вологи і швидко руйнується на сонці, якщо його нічим не прикрити. Проте, він по-своєму гарний: дешевий, легкий, поглинає шум, захищає від холоду і простий в монтажі.
Фото: Instagram vankevich_siarhei
Але для категорично не підходить: вони можуть почати гнити. А якщо ви живете поруч з полями, де мешкає багато гризунів, краще розглянути інші утеплювачі: в пінопласт люблять жити миші.
Для фасадів потрібно використовувати матеріал, на якому стоїть «говорить» маркування з буквою «Ф».
Мінеральна вата
Буває кам’яної (роблять з граніту, базальту, порфіриту), шлакової (відходи металургії) і скляною (залишки скляного виробництва, плюс сода, вапняк, доломіт і бура).
Кам’яна є фаворитом, так як дає якісний і довговічний результат, вважається самою екологічною з усіх, хоча в її складі є фенольні сполучні.
Фото: Instagram fasady_belarus
Шлакова частіше використовується для утеплення сараїв і гаражів, ніж будинків, оскільки термін її служби не дуже великий.
Фото: russian.alibaba.com
Скловата стійка до займання, тому її оптимально класти в дерев’яних будівлях.
Фото:
Мінвата добре захищає від вогкості, якщо її правильно підібрати: це повинен бути щільний стіновий матеріал для зовнішніх робіт, з вологозахисним просоченням. Якщо дані умови дотримані, вона не перешкоджає нормальній циркуляції повітря і пара, при цьому волога всередині неї не накопичується, матеріал не відволожується, і конденсат в приміщеннях майже не виникає.
Фото: Instagram fasade_maykop
Також вата стійка до займання, а при нагріванні не виділяє токсини. Є акустичні види, які добре виставляють звуковий бар’єр.
Мінус у неї, мабуть, один: є питання до екологічності матеріалу. Він нехай і в невеликій кількості, але виділяє фенолформальдегідні смоли. Росспоживнагляд стверджує, що в мінімальній дозі вони нешкідливі, але деякі люди все одно віддають перевагу іншим утеплювачі.
Фото: Instagram fasade_maykop
пінополіуретан
За хімічним складом схожий з поролоном, але випускають його в рідкому вигляді. В обробці його стали застосовувати недавно. Він володіє всіма перерахованими вище позитивними властивостями інших теплоізоляційних матеріалів. До того ж його не сприймають гризуни і комахи. А через відсутність стиків захисні властивості на висоті. Також ППУ приписують відмінне зчеплення майже з будь-якими поверхнями.
Але щоб характеристики матеріалу не погіршувалися, необхідно чітко дотримуватися технологію нанесення, а це не завжди просто.
Фото: Instagram uteplenie_ppu
целюлоза
Її називають ЕКОВАТОЙ, тому що вона на 80% складається з переробленого макулатури, просоченої антисептиком – борною кислотою. Є ще в складі антипірени – для зниження рівня горючості. За теплопровідності ідентична іншим типам ват.
Фото: extrawool
Однак целюлоза вбирає воду, і, якщо порушити технологію монтажу, її властивості погіршаться. Крім того, вона дуже сипуча і незручна в роботі. По довговічності, як і будь-який натуральний матеріал, може поступатися «синтетиці».
Фото: Instagram ekovatatomsk
Способи утеплення стін
Фахівці виділяють три основні варіанти утеплення стін зовні.
Перший називають «мокрим фасадом». Утеплювач кріплять на зовнішню стіну, потім штукатурять.
Фото: Instagram fasad.ug
Другий – зведення стін, що складаються з трьох не вентильованих шарів. На першому з них фіксують утеплювач, потім залишають невелику подушку повітря і будують ще одну стіну товщиною в цеглу.
Фото: Instagram encon.co.uk
Третій – вентильовані фасади. На утеплювач прикріплюють вітрозахист, а зверху –
Фото: Instagram ziasfacadesystem
Підготовка стін до утеплення
Якщо будинок не новий, потрібно зняти всю обробку, включаючи штукатурку. Потім стіни вирівнюють: западини зашпаровують розчином, опуклості стесивают.
Після очищення стіни від дрібного сміття по ній проходять ґрунтовкою глибокого проникнення.
Далі вгорі потрібно прикріпити схили – по ним згодом ви будете перевіряти, наскільки рівно вдалося викласти утеплювач.
Фото: Instagram fasade_maykop 3
Утеплення Піноплекс і пінопластом
Зазвичай їх використовують для цегельних, блокових і бетонних стін. Поверхня повинна бути сухою, особливо у випадку з пінопластом.
Листи приклеюють, добре притискаючи до стіни. Бажано не обмежуватися схилами і підстрахуватися, прикріпивши внизу горизонтальну планку. По ній викладати перший ряд буде простіше. Для надійності можна присверліть утеплювач дюбелямі- «грибками» в центрі і по кутах.
Фото: Instagram stepmaster_omsk
Другий і наступні ряди можна клеїти у міру схоплювання першого шару зі зміщенням стику (на зразок ). Шви покривають армуючої стрічкою, а готову стіну – штукатурною сіткою. Пеноплекс можна «зашкуріть» голчастим валиком, щоб поліпшити зчеплення оздоблювальних матеріалів з ним.
Фото: Instagram vysotnye_raboty.kg
Потім стіну грунтують, штукатурять і
Фото: extrawool
Рейки йдуть вертикально і горизонтально, щоб вата НЕ провисала. Її можна також кріпити дюбелямі- «грибками», як пінопласт. Зверху стелять пароізоляційну мембрану, обов’язково з нахлестом в 10 см на стиках. Фіксують її степлером або двостороннім скотчем.
Фото: Instagram timatalo
Другий шар обрешітки над пароізоляцією дозволить створити повітряний зазор між утеплювачем і обробкою (і тоді вийде вентильований фасад) для надійного відведення вологи.
утеплення пінополіуретаном
Під нього теж потрібна лати, правда, досить вертикальних стійок. Матеріал випускають в рідкому вигляді в балонах, з яких його потім розпилюють на стіни під тиском. Дуже скоро, приблизно через півгодини, піна збільшується в розмірах і твердне. Надлишки потрібно зрізати.
Крім того, ППУ застосовують, коли господарі вирішують додатково утеплити будинок, не знімаючи обробку. Пінополіуретан заливають між зовнішньою стіною і обшивкою.
Фото: Instagram nsfera
утеплення целюлозою
Ековату вручну укладати важко, тим більше на вертикальних поверхнях: вона занадто сипуча. Попередньо матеріал перекладають у велику ємність, вспушівают за допомогою міксера або перфоратора і руками укладають в осередки каркаса.
Фото: extrawool.ru
Будівельні фірми використовують компресори, якими задувають ековату. Є у них і установки, які змочують матеріал водою і дозволяють розпорошити його на стіну. Це набагато швидше, ніж класти самому, але для рівномірного нанесення від майстрів потрібна висока кваліфікація.
Фото: Instagram fiberwood
Фінішна обробка стін зсередини
Будь-утеплювач зверху потрібно покрити армуючої сіткою. А далі – пройтися по ньому спеціальним розчином, призначеним для конкретного виду утеплювача. Після висихання – не раніше ніж через добу – поверхню можна затерти і прогрунтувати. І тільки після цього приступати до
Фото: Instagram vitaliytsilo