Є у мене мрія: утеплити свій дачний будиночок зовні. Так хочеться (а іноді і просто потрібно) бути на дачі пізньої осені і навіть взимку, з її морозами і вітрами. Але в ті роки, коли будинок будувався, ми не замислювалися, що виникне така потреба. Тому стіни його цокольній частині складені з холодного буту, а другий поверх – щитової будиночок, обкладений в пів-цегли. Згодом я постаралася максимально утеплити будинок зсередини. Проклала минвату між вагонкою і цеглою на другому поверсі, утеплювач – під оздоблювальні панелі нижнього поверху. Але цього виявилося замало, щоб перебування на дачі в мороз стало абсолютно комфортним і не дуже витратним з точки зору витрат на опалення.
Ось тепер виношую плани по додатковому утепленню будинку. На сьогодні я б, напевно, зупинилася на варіанті з обшивкою сайдингом. Його зараз дуже багато різного – від пластика до фіброцементних плит. Кріплення робиться насухо, немає мокрих робіт, тому утеплювати будинок можна в будь-яку пору року. Зробити це зовсім не складно, багатьом під силу впоратися самостійно.
З чого почати
Потрібно закріпити на стінах напрямні для сайдингу. Їх можна робити з металевих профілів або просто дерев’яних брусків, які кріпляться до стіни будинку на кронштейнах. При цьому слід врахувати: дерев’яні направляючі рекомендується застосовувати для дерев’яних будинків.
Стіни будинку попередньо бажано очистити від обсипається цегли або відшаровується штукатурки. І відразу намітити місця, де зовні будинку будуть розташовуватися різні об’єкти – типу кондиціонерів, навісів, декору або інших конструкцій, які потрібно кріпити безпосередньо до стіни будинку.
Встановлюючи кріпильні планки на стіни, можна одночасно виправити деякі нерівності стін, регулюючи напрямні за допомогою кронштейнів різної висоти.
утеплювач
Потім до стіни кріпиться утеплювач. Я б використовувала базальтові мати. Це кращий дихаючий утеплювач. Він буває м’який (у вигляді вати), напівтвердий і жорсткий (у вигляді окремих блоків), причому жорсткі блоки можна навіть штукатурити. Цей утеплювач дуже ефективний, екологічно чистий і не горючий.
Настійно не радила б застосовувати в утепленні дачного будиночка пінопласт. Він абсолютно не дихає і може з часом привести до руйнування цегли і появі цвілі, з якої, як відомо, практично неможливо боротися. А ми ж будуємо не на один день. Так що краще накопичити грошенят і придбати якісні матеріали. Тим більше, сайдинг цілком можна встановити своїми силами, заощадивши на оплаті робіт будівельникам.
Ще один недорогий, але дуже теплий і абсолютно екологічно чистий варіант утеплювача – ековата. Це целюлозний утеплювач, пухкий і легкий, що складається на 80% з газетного паперу і на 20 – з гасять полум’я нелетких речовин (бура і борна кислота).
Ековату можна наносити за допомогою напилювачі або вручну, в сухому або вологому вигляді.
Але працювати з ЕКОВАТОЙ, особливо при нанесенні її на вертикальні поверхні, складніше, ніж з базальтовими матами, хоча вона і дешевше. Вибирати вам. У будь-якому випадку, поверх утеплювача потрібно укласти і закріпити вітрозахист.
сайдинг
Після того, як укладання утеплювача закінчена, можна приступати до кріплення сайдинга по монтажним планок. Причому бажано, щоб між сайдингом і вітрозахистом був вільний простір, а знизу і зверху залишалися зазори, які дозволяють повітрю з цього вільного простору циркулювати. За рахунок цієї циркуляції виводиться зайва волога, що виділяється з приміщень навіть крізь цеглину. Така система кріплення називається вентильований фасад; вона дуже ефективна і довговічна.
Моя мрія – пропонуємо японські плити Nichiha. Вони мають дивну фактуру, абсолютно точно імітує різні будівельні матеріали – від штукатурки, цегли і каменю до дерев’яного бруса або навіть гонту.
На сайдинге не варто економити. Є дешеві варіанти – вони можуть вас підвести. Я бачила неякісний сайдинг, який просто Поплава на сонці.
Вибираючи варіант обшивки будинку зовні, потрібно керуватися ще й тим, яке навантаження здатні витримати ваші стіни. У моєму випадку вага облицювальний матеріал вкрай важливий, оскільки цегляна кладка будиночка виконана всього лише в пів-цегли, і занадто велику вагу, та ще й з великим виносом щодо зовнішньої поверхні стін, може стати проблемою. Тому мені, швидше за все, доведеться все ж зупинитися на пластиковому сайдинге – він має набагато меншу вагу, ніж пропонуємо п плити, а будиночки, обшиті їм, виглядають дуже симпатично.
Ось так виглядає сайдинг «тріска»
Дизайн
Обшиваючи будиночок зовні, можна пограти з дизайном. Наприклад, зробити стіни в стилі фахверкових будинків. Як в Баварії – з темними брусами по стінах.
Для імітації фахверка є різні варіанти. Можна зробити накладки поверх гладкою обробки стіни
Можна набити тонований брус товстіший прямо на цеглу, а проміжки заповнити утеплювачем. Якщо утеплювач м’який, то його закрити оздоблювальними плитами, викроєними за розміром простору між брусами.
Але найбільш ефектно і достовірно буде виглядати варіант із заповненням простору між брусами твердим утеплювачем (типу твердих базальтових матів) з наступним оштукатурюванням. Будинок з таким варіантом імітації фахверка буде виглядати більш природно, без натяку на «новодел». Особливо якщо сам брус перед установкою трохи зістарити і надати легку нерівність гранях. До недоліків такого варіанту можна віднести можливі щілини і необхідність періодично ремонтувати штукатурку.
А як ви утеплюєте свій дачний будиночок зовні? Які матеріали використовували, чи залишилися ними задоволені?