Хто ж не любить літо з його довгоочікуваними відпустками і канікулами, пікніками на природі і вечірніми застіллями на відкритій веранді ?! На жаль, у багатьох регіонах України літній сезон відзначений тривалими періодами спеки, коли денні температури тижнями тримаються на рівні +25 … + 35 ° C.
Щоб виснажлива спека не зіпсувала враження про літо, власникам заміських будинків, дач і котеджів доводиться витрачатися на потужні системи кондиціонування, які нині досить недешеві. Наприклад, мультизональна система для підтримки прохолоди в житлових приміщеннях будинку в 100 кв. м обійдеться ніяк не менше 30 тис. грн. (Разом з монтажем). Що виробляється холод теж далеко не безкоштовний: за п’ять місяців теплого сезону таке обладнання може «спалити»
На щастя, у власників індивідуального житла є чимало способів радикально скоротити витрати на кондиціонування і забезпечити собі і своїм домочадцям комфортний мікроклімат, яке б пекло не було на вулиці.
Щоб не було жарко – утеплювати!
Захист приватного будинку від спеки повинна починатися задовго до новосілля – ще на стадії роботи над
Однак в наших широтах спекотне літо щороку змінюється морозними зимами, і ховати житло від сонця за всіма правилами південної архітектури зовсім не хочеться. До того ж, часто про захист від спеки починають замислюватися тоді, коли будинок вже побудований або куплений.
Може здатися несподіваним, але перше, що потрібно зробити, щоб захистити будь-який будинок від спеки і жаркого сонця, – гарненько його
Так що котедж, власник якого не хоче ні мерзнути, ні потіти, також повинен бути одягнений в товсту «шубу» з застосуванням утеплювачів для зовнішніх стін, покрівлі та перекриття. Але тут є чимало нюансів.
відповідальний вибір
Плануючи утеплення житла, потрібно вирішити, який тип теплоізоляційного матеріалу буде використаний. Основний технічний показник – коефіцієнт теплопровідності: чим він нижчий, тим менше матеріал проводить тепло. Але не менше значення мають і інші характеристики утеплювачів, які впливають на їх ефективність і довговічність.
Узагальнюючи різноманітність представлених на ринку продуктів, можна виділити дві групи найбільш поширених теплоізоляційних матеріалів.
спінені утеплювачі
Наприклад, пінополістирол, піноізол, пінополіуретан і інші. Будучи органічними полімерами, вони відносяться до горючих речовин і під впливом полум’я починають виділяти отруйні речовини. Більш того, неякісні матеріали і при кімнатній температурі потроху виділяють мономери (етилен, пропилен, ізопрен, вінілхлорид, стирол, бутадієн та інші), часто є канцерогенами.
Важливо ще й те, що через низьку паропроникності в конструкціях порушується природний рух водяної пари. Щоб волога не накопичувалася в атмосфері приміщень і в пористих конструкційних матеріалах (деревині, піноблоках і т.п.), будівля потребує постійної
Мінеральні волокнисті утеплювачі
Їх основою є неорганічні волокна, які володіють такими відмінними властивостями, як пружність, пожежобезпечність і паропроникність. Тобто вони не підтримують горіння і не перешкоджають природному «диханню» будівлі – руху водяної пари крізь огороджувальні конструкції.
До видів мінеральної вати відносяться:
- Скловата. Даний утеплювач виготовляється на основі скловолокна, одержуваного з склобою або кварцового піску. У цього матеріалу відносно невисока водостійкість, що може негативно позначитися на його довговічності.
- Кам’яна вата. Цей матеріал виготовляється з природного каменю і характеризується високими тепло- і звукоізоляційні властивості. Він може випускатися у вигляді жорстких і легких плит, а також матів і циліндрів. Кам’яна вата негорюча, служить відмінною перепоною від поширення вогню (температура плавлення волокон + 1000 ° С і більше), безпечна для мешканців будинку і навколишнього середовища, а тому є оптимальним варіантом для зовнішнього та внутрішнього утеплення.
фасадне утеплення
При виборі теплоізоляційних матеріалів необхідно звернути увагу на рекомендації виробника. Так, для
Утеплення під сайдинг
Одним з найбільш поширених і доступних рішень для теплоізоляції та оздоблення фасадів приватних будинків і дач вважається «утеплення під сайдинг». Ця технологія придатна для ремонту і обжитих, і щойно збудованих малоповерхових будівель.
Вініловий або дерев’яний Щоб це рішення було довговічним, для утеплення слід вибрати матеріал, який протягом багатьох років зможе зберігати свою форму і теплоізоляційні властивості – наприклад, легкі негорючі плити з кам’яної вати ЛАЙТ БАТТС СКАНДІК.
Штукатурна система утеплення
Якщо домовласник хоче, щоб його житло не просто завжди підтримувало комфортний мікроклімат, але і виглядало ефектно, то кращий вибір для фасаду – штукатурна система утеплення СФТК (система фасадна теплоізоляційна композиційна зі штукатурним шаром). Вона складається з трьох основних шарів:
1. утеплювача, що монтується безпосередньо на стіну фасадним клеєм і дюбелями. Щоб забезпечити міцність і довговічність фасадного «пирога», варто використовувати жорсткі теплоізоляційні плити з кам’яної вати ROCKWOOL РОКФАСАД, які не бояться ні вогню, ні вологи, ні гризунів;
2. базового штукатурного шару з втопленою в нього армуючої стеклотканевой сіткою;
3. декоративної штукатурки, яку можна фарбувати фасадними фарбами.
Щоб фасад, утеплений за цією технологією, без проблем служив багато років, дуже важливий грамотний вибір матеріалів і кваліфікований монтаж фасадного «пирога». Зокрема, всі матеріали повинні підбиратися таким чином, щоб паропроникність кожного шару збільшувалася в напрямку від стіни будинку до фінішної обробки.
В обох випадках ефективність теплоізоляції будинку безпосередньо залежить і від того, чи правильно обрана товщина шару утеплювача. Теплотехнічний розрахунок проводиться фахівцями на основі місцевих кліматичних умов, а також тепловтрат, що відбуваються в конструкціях будинку.
Втім, якщо домовласник поставив собі за мету радикально скоротити витрати на кондиціонування і опалення будинку, він може орієнтуватися на європейський досвід будівництва енергоефективних будівель, де товщину шару теплоізоляції роблять набагато більше – до 300 мм для стін і навіть 500 мм для покрівлі.
Щоб зверху не пекло
У спекотний літній день найнеприємніше місце в будинку – це кімнати верхнього поверху або
Перш за все, як і при утепленні будь-яких будівельних конструкцій, тут важливо забезпечити безперервний контур теплоізоляції без «містків холоду». Для цього утеплюються і скати покрівлі, і її торцеві частини – фронтони. Легкі негорючі плити, такі як ЛАЙТ БАТТС СКАНДІК, встановлюються враспор між кроквами. З боку покрівельного покриття і обрешітки вони закриваються гідроветрозащітной мембраною. Щоб захистити утеплювач від конденсату, з боку приміщення його закривають пароізоляційної плівкою.
Побачити на власні очі, як відбувається монтаж плит ЛАЙТ БАТТС СКАНДІК, ви зможете, подивившись відео-ролик про утеплення
Щоб знизити річні навантаження на систему кондиціонування, варто подумати про те, який розумніше використовувати. Зараз найпопулярніший покрівельний матеріал для скатних дахів – це металочерепиця. Вона порівняно дешева, довговічна (термін служби – від 15 до 50 років), не вимагає масивних покрівельних підконструкцій. До того ж випускається в десятках різноманітних кольорів. Одна біда – влітку, під прямими променями сонця, покрівля темних відтінків сильно нагрівається.
Інший популярний варіант – це м’яка черепиця на основі бітуму та скловолокна. Оскільки теплопровідність і теплоємність органічного матеріалу набагато нижче, ніж стали, цей матеріал краще захищає підпокрівельні конструкції від спеки. До того ж, на відміну від металевої, м’якої черепиці не страшна корозія, а термін її служби становить 20-30 років.
Виробники випускають такий покрівельний матеріал в сотнях варіантах забарвлень і форм: ромб, овал, прямокутник, шестигранник, трапеція. Це дозволяє підібрати підходящий варіант до дому в будь-якому архітектурному стилі і в будь-якому кольорі. Так що, це хороший вибір як для нового котеджу або дачі, так і реконструкції приватного будинку з довгою історією.
Літо дивиться нам у вікно
Взимку
Щоб не відчувати здоров’я домочадців на міцність, на зміну древнім віконець зі щілинами і роздільними стеклами повинні прийти енергозберігаючі конструкції. Як може виглядати вікно, здатне захистити будинок в діапазоні температур від -50 до + 50 ° C? Це віконний блок з білого пластикового профілю з монтажною шириною не менше 70-80 мм, в який вставлений дво- або трикамерний склопакет. Щоб спекотні сонячні промені не нагрівали приміщення, одне зі стекол в Втім, навіть найпростіший і дешевий варіант – полімерна тонуюча плівка, наклеюється на скло зсередини приміщення, – здивує своєю ефективністю.
Регіонам з найспекотнішим і довгим літнім сезоном можна перейняти досвід країн Середземномор’я і використовувати гратчасті віконниці, а також маркізети – спеціальні навіси, які днем захищають вікно, балкон або засклену веранду від прямих сонячних променів, а ввечері можуть згортатися.
Вентиляція повинна бути економною
Як би ми не хотіли відгородитися від пашить жаром вулиці, свіже повітря людям необхідний. Причому не менше 40-60 кубометрів на годину в розрахунку на одну людину. Звідки ж його взяти?
Періодично відкривати вікна для провітрювання (5-6 разів на день) – метод хоч і ефективний, але аж надто виснажливий для мешканців будинку. Так що доведеться задіяти один із способів
- Припливне стіновий клапан (також відомий як КИВ – клапан інфільтрації повітря). Цей агрегат, що вмонтовується в наскрізному отворі в зовнішній стіні, являє собою трубу, забезпечену вентилятором. Один такий клапан може забезпечувати повітрям не більше 30-40 кв. м, тобто в стінах великого і просторого будинку з безліччю кімнат доведеться наробити чимало отворів для таких пристроїв.
- Припливно-витяжна установка з рекуператором. Це пристрій розподіляє свіже повітря по дому за допомогою мережі повітропроводів. При цьому в рекуператорі-теплообміннику температура потоків свіжого і відпрацьованого повітря вирівнюється. Тобто взимку морозне повітря з вулиці без додаткових витрат енергії підігрівається до комфортної температури, а влітку, навпаки, охолоджується, що дозволяє уникати дискомфорту і економити значні кошти.
Як ми переконалися, для захисту приватного будинку від літньої спеки підходить той же комплекс заходів, що і проти самих тріскучих морозів. Конструктивні рішення, що знижують теплообмін споруди з зовнішнім середовищем забезпечують в житло комфортний мікроклімат круглий рік. Крім того, вони підвищую загальну енергоефективність будівлі. Звичайно, все це вимагає чималих вкладень, але в кінцевому підсумку значно скорочує витрати на кондиціонування і