Степові солончаки, кристали кухонної солі на пересушеній вобла, білясті розводи на цегляній кладці – все це висоли. Залишаючи осторонь питання грунтознавства та домашньої кулінарії, розглянемо уважно висолів на фасаді. І подумаємо, як від цієї напасті позбутися.
проблема
Найменше зло, заподіяне висолів, – це погіршення зовнішнього вигляду споруди. Куди гірше, що його поява на стіні – це знак біди: в системі гідроізоляції є порушення. До того ж зростання кристалів солі супроводжується руйнуванням кладки, аж до викришування зі стіни окремої цегли або відшаровування штукатурки. Збільшення шорсткості поверхонь створює сприятливі умови для зростання грибків і мікроорганізмів. Але найбільш небезпечне і непередбачуване пов’язано з можливістю потрапляння в висолів шкідливих для здоров’я і навіть отруйних солей.
трохи теорії
“БЕРАТЕХ”.
Незахищена кладка обов’язково покриється сіллю. Традиційні будівельні матеріали – цегла, бетон, вапняк, піщаник – мають певну пористість. Це підвищує їх тепло-ізоляційні якості, дозволяє конструкції “дихати”, забезпечує паропроникність. Разом з тим існування пір і капілярів ставить будівельників перед необхідністю подбати про гідроізоляцію споруди. Інакше волога, потрапляючи в капілярну мережу цегли або бетону, починає мігрувати по мікропорожнечі, доставляючи згодом домовласникам суцільні неприємності. Результат – не тільки мокрі стіни, цвіль і калюжі в підвалі, але і винос розчинних солей на поверхню цегляної кладки.
При цьому не варто забувати, що сама по собі сіль або луг постійно присутня в цеглі або бетоні і нікому шкоди не завдає. Всі біди починаються при русі води в масиві стіни і її випаровуванні з поверхні. Ось тут-то зовні і утворюються кристали солі, що проступають у вигляді білястих розлучень. Іншими словами, для появи висоли необхідні принаймні три компоненти: сіль, вода і відповідні погодні умови.
Солі. Висоли мають найбільш непередбачуваний склад і найрізноманітніше походження.
При зведенні стін і ганку використовували продукцію різних цегляних заводів. 1. Солі можуть бути присутніми в будівельному матеріалі спочатку. Наприклад, багато визначається родовищем глини, з якої виготовили цеглу. Часом, крім традиційних кальцієвих відкладень, на стіні виявляються навіть зеленуваті розлучення солей ванадію. І чому саме “порадує” кладка, передбачити не можна – все проявляється вже після спорудження будинку.
2. Солі здатні потрапити в цегла з розчину. Їх цілком достатньо в цементі. Крім того, при будівництві в розчин вносять деякі добавки, наприклад противоморозні (поташ, хлорид кальцію, карбамід). Все це цілком може заявити про себе у вигляді висоли.
3. Нерідко солі піднімаються з грунту разом з капілярною вологою. Це відбувається, якщо відсічна капілярна гідроізоляція стін або відсутній, або не справляється з напором грунтових вод. Склад такого висоли визначається самими різними факторами: характеристиками грунту, складом мінеральних добрив з найближчих полів або профілем роботи місцевого хімкомбінату. Часто під дачну забудову віддають територію колишньої міського сміттєзвалища. Важко навіть припустити, що може виступити на фасаді в цьому випадку.
“БЕРАТЕХ”.
Еркер – найвразливіше місце на фасаді. Вода може потрапити в стіну будівлі наступними шляхами:
1) безпосередньо з атмосфери – при косому дощі;
2) з грунту (по капілярах і порах стіни) – в разі порушення гідроізоляції фундаменту і заглиблених частин будівлі;
3) зверху – при порушенні або відмову гідроізоляції даху.
Погода. У стійку спеку або при затяжних дощах висоли не утворюються. Їм необхідні зміни вологості або температури, тобто міжсезоння. Саме при зміні циклів насичення і випаровування всі порушення гідроізоляційної системи виявляються у вигляді плям висолів.
На жаль, єдності в оцінці природи висолів немає. Процес слабо прогнозуємо. Доводиться визнати, що поки вивчаються лише окремі фрагменти загальної картини.
теоретичні висновки
“БЕРАТЕХ”.
Серед цегляних споруд найменше турботи і догляду дістається парканів. Тому часто вони знаходяться в жалюгідному стані. Виходячи із загальних причин появи висоли, можна виробити стратегію боротьби з цим неприємним явищем:
1. Відремонтувати відмовила гідроізоляцію даху або, навпаки, фундаменту (підвалу).
2. Визначити хімічний склад солей і очистити стіни, користуючись при цьому спеціальними змивки і розчинниками.
3. Захистити стіну від що надходить в неї атмосферної вологи, застосовуючи спеціальне водовідштовхувальне покриття – гідрофобізатор.
сувора проза
Для боротьби з висолами винайдено не дуже багато спеціальних засобів, причому технологія їх застосування постійно уточнюється.
Розчинники і змивки
Головна вимога, що пред’являється до хімічної речовини такого роду, – щоб воно розчиняло висоли, але не підстава. Універсального складу, який годився б для всіх типів забруднень, немає. Тому багато фірм-виробники випускають серію засобів, щоб для кожного конкретного випадку можна було підібрати свій препарат.
Засіб від висолів Antisalitre від Reveton і гидрофобизатор “Типром К” від “САЗИ”. Будівельні компанії, які беруться відреставрувати будівлю, зобов’язуються прибути на місце, зробити хімічний аналіз висоли, визначити його тип і призначити технологію видалення. На практиці це може виглядати приблизно так. Спеціаліст, оснащений п’ятьма-шістьма баночками з розчинами, відчуває кожен засіб на невеликій ділянці поверхні і вибирає найкраще. Цим засобом він обробляє приблизно 1 м 2 стіни і йде. Очищений ділянку ефектно виглядає на тлі брудної поверхні. Так що домовласник, вирушаючи на роботу і повертаючись додому, двічі в день переконується в необхідності продовження процедури. І укладає контракт.
Досвідчений будівельник вже з вигляду і місця розташування висоли здатний визначити причину його утворення. Оскільки проблема, так чи інакше, пов’язана з гідроізоляцією, в контракт треба включити заходи по усуненню причин протікання, очистку фасаду і, якщо необхідно, гідрофобізацію стін. Вартість залежить від обсягу робіт. Наприклад, очищення та гідрофобізація 1 м 2 цегляної кладки коштує від 150 руб.
В принципі, очистити будинок можна і самостійно, не вдаючись до послуг професіоналів. Але від вас буде потрібно особлива ретельність і обережність дій. Часто до складу препаратів входять речовини аж ніяк не безневинні, а то і вельми шкідливі для здоров’я. Мабуть, саме з цієї причини виробники і продавці всіляко ухиляються від бесіди про хімічний склад змивки, прикриваючись комерційною таємницею. Причому ступінь небезпеки кошти не завжди належним чином відбивається в супровідному описі. Іншою причиною може бути і те, що під загадковими назвами ховається банальна соляна кислота з різноманітними добавками. Зауважимо, що сучасні методи хімічного аналізу не дозволяють приховати формулу препарату від конкурента, так що всі ці комерційні таємниці – виключно від споживача.
“БЕРАТЕХ”.
Склад змивки і гідрофобізатора підібраний вдало. Слід почекати тиждень (чи не з’явиться висолів знову) і тільки тоді починати очищення всієї стіни. Як правило, змив являє собою суміш кислот органічного і / або неорганічного походження. Такі, наприклад, препарати Alkutex Combi WR від REMMERS (Німеччина); Extraclean, INDEX (Італія); “Очисник фасадів” N 5, “БЕРАТЕХ” (Росія). Відповідно і рекомендовані заходи обережності при їх використанні одні й ті ж. Працювати слід в захисних окулярах і гумових рукавичках, сторонніх допускати в робочу зону не можна. При попаданні розчину на шкіру його необхідно негайно змити великою кількістю води. Кислотні склади не рекомендується використовувати для очищення вапнякових і мармурових поверхонь, оскільки матеріал основи може відреагувати на обробку набагато сильніше, ніж забруднення або висоли. Для таких стін годяться нейтральні або лужні змивки, наприклад ASO-Steinreiniger фірми SCHOMBURG (Німеччина). До речі, глянець полірованого мармуру має не тільки декоративне, але і чисто практичне значення. У процесі полірування мікропори і мікротріщини затираються (закупорюються), і утворення висолів припиняється.
Деякі засоби мають пастоподібну або гелеподібної консистенцію. Це корисна властивість допомагає рівномірно нанести препарат і, що не менш важливо, легко видалити його залишки після закінчення процедури. Прикладом може служити паста Alkutex AC Klinkerreiniger-Paste фірми REMMERS (Німеччина) і гель “Типром ОФ” від “САЗИ” (Росія).
Увага! Деякі засоби – наприклад, Esco-Fluat, SCHOMBURG (Німеччина); Antisalitre, REVETON (Іспанія) та ін. – в якості основного хімічного інгредієнта містять кремнефторід магнію. Іноді він ховається під ім’ям “флуосілікат на основі магнезії”. Дія препарату базується на перетворенні водорозчинних солей в нерозчинні. При цьому відбувається закупорювання мікропорожнеч, і виникнення висолів припиняється. В “Короткої хімічної енциклопедії” однозначно говориться, що кремнійфтористим кислота і всі її солі отруйні. Отруєння викликається фтор-іоном, який має високу фізіологічну активність. При попаданні речовини в організм слід негайно звернутися до лікаря і показати йому упаковку або етикетку препарату.
“САЗИ”
Гідрофобізатор, нанесений на поверхню, змінює всмоктує здатність матеріалів. Пінобетон, силікатна і глиняний цеглини після гідрофобізації. Однак же, незважаючи на існуючу небезпеку, засоби, що містять кремнефторіди, використовуються досі. А все тому, що, на відміну від багатьох інших, їх можна застосовувати для обробки мармуру, вапняків і силікатної цегли. Відомі й дезінфікуючі властивості подібних препаратів – ні гриби, ні мікроби, ні мохи з лишайниками на будівлі не заведуться. Але якщо поруч зі стіною, що вимагає очищення, розбиті полуничні грядки, краще флуосілікатамі не користуватися.
У будь-якому випадку при покупці засобів будівельної хімії вимагайте не тільки їх докладний технічний опис, а й “Сертифікат відповідності” або “Гігієнічний висновок на продукцію, товар”. За існуючими правилами торгова організація зобов’язана знайомити покупця з цими документами. Також можна придбати засіб і для професійного застосування, маючи на увазі, що при його використанні необхідні спеціальні захисні заходи.
У таблицях наведені анотації препаратів, наявних на російському ринку будівельної хімії. Особливу увагу приділено специфіці застосування різних речовин, тому що помилки в технології здатні завдати шкоди здоров’ю людини. Ціни дані за випадковою вибіркою і можуть варіюватися в залежності від постачальника.
Засоби для очищення поверхонь від сольових забруднень
Виробник | Найменування | Склад, властивості | особливості застосування | Витрата на 1 м 2 | Ціна, грн. |
---|---|---|---|---|---|
REMMERS (Німеччина) | Alkutex ACKlinkerreiniger-Paste | Готова пастообразная кислотна смивка зеленого кольору для видалення вапняних і цементних плівок на цеглі. Видаляє висоли.Не застосовувати для обробки вапняків. | Нанести на суху поверхню, витримати 30 хв. Вимити великою кількістю води під тиском. Не можна дозволити пасті висохнути на поверхні. Не наносити на нагріту основу. | від 0,1 кг | за 1 кг |
Alkutex Combi WR | Водний розчин слабкої органічної і неорганічної кислот. Засіб широкого спектру дії. Не годиться для обробки мармуру. | Нанести на поверхню, чистити хвостовій щіткою або шваброю. Залишок ретельно змити водою. | 0,3-0,5 л | за 1 л | |
Alkutex Fassadenreningen- Paste | Гідрохлорид з загустителем. Призначений для обробки поверхонь з цегли і натурального каменю. Зберігати в недоступному місці, так як в зіткненні з кислотами виділяє отруйний газ. | Рівномірно нанести за допомогою плоского прозорого Каландра, кисті макловиці або валика на суху поверхню. Витримати від 5 до 30 хв, змити залишки водою. | не менше 0,1 кг | за 1 кг | |
“БЕРАТЕХ” (Росія) | “Очиститель стін” NN 1-6 | Набір концентрованих очищувачів для стенпрактіческі від всіх видів забруднень. | Наноситься на поверхню розпилювачем, пензлем, валиком. | 0,05 лконцентрата | за 1 л |
“САЗИ” (Росія) | “Типром ОФ” | Очищувач червоного кольору на кислотній основі. Має гелеву консистенцію, содержіторганіческій розчинник. | Нанести на поверхню пензлем або валиком, витримати 10-20 хв. Видалити за допомогою води. | 0,25 лщеткой або струменем під тиском | за 1 л |
MAPEI (Австрія) | Keranet | Кислотне засіб. Поставляється у вигляді порошкаілі 15% -го водного розчину. | Рідина наноситься смугами щіткою або маховойкістью. Порошок слід наносити на зволожену поверхню. | 0,3-0,9 кг | за 1 кг |
INDEX (Італія) | Extraclean | Поставляється у вигляді рідкого концентрату на основі органічної кислоти. | Засіб розводиться водою у співвідношенні 1: 4, наноситься на зволожену поверхню і витримується близько 5 мін.В складних випадках використовуються більш концентровані розчини, попередньо випробувані на зразку. | 0,1-0,2 лконцентрата | за 1 л |
SCHOMBURG (Німеччина) | ASO-Steinreiniger | Рідкий концентрат на основі органічних кислот. Летючий, випаровується без залишку. Може застосовуватися для обробки поверхонь, що знаходяться в контакті з харчовими продуктами і питною водою. | Концентрат розбавляється водою в пределахсоотношеній від 1: 3 до 1:10, в залежності від ступеня забруднення поверхні. При роботі з вапняками, мармуром ісілікатним цеглою рекомендується пробне очищення. У закритих приміщеннях необхідна хороша вентиляція. | 0,1 л | за 1 л |
Esco-Fluat | Рідкий концентрат розчину солі кремнійфтористим кислоти. | Обробка здійснюється розчином, що складається з однієї об’ємної частини концентрату і двох об’ємних частин води. Поверхня повинна бути сухою. | 0,4-0,5 л | за 1 л | |
REVETON (Іспанія) | Antisalitre | Лужний флуосілікат на основі магнезії (кремнефторід магнію). | Рясно нанести на поверхню пензлем або щіткою. Не застосовувати при температурі нижче +5 С і вище +35 С, а також під час дощу. При нанесенні під прямими сонячними променями і при сильному вітрі поверхню попередньо зволожити. | 0,25 л | за 1 л |
гідрофобізатори
“САЗИ”.
Далеко не завжди можна визначити причину утворення висоли, але найчастіше це порушення гідроізоляції. В межах 1 м 2 площі стіни, в товщі матеріалу, може перебувати кілька десятків кілограмів солей, які здатні “виповзти” на світло. Ясно, що ніякими змивки і розчинниками тут не допоможеш. Щоб зменшити ймовірність появи висоли, потрібно скоротити обсяг атмосферної вологи, проникаючої в кладку. Для цього і були розроблені гідрофобізатори – кремнійорганічес-кі речовини (силоксани), що не створюють суцільну захисну плівку, але володіють водовідштовхувальними властивостями. Гідрофобізатори просочують матеріал на глибину до декількох сантиметрів і вистилають стінки пір. Так, не позбавляючи цегла здатності “дихати”, вони в десятки разів зменшують його водопроникність і захищають конструкцію від атмосферної вологи. Властивість відштовхувати воду корисно не тільки як засіб від висолів. Атмосферна волога сама по собі не невинна. Потрапляючи в мікропорожнечі, вона розриває їх при замерзанні і руйнує кладку. Крім підвищення морозостійкості, ця обробка збільшує міцність цегли і теплоізоляційні властивості стін.
“БЕРАТЕХ”.
Якщо лінія висоли повторює лінію даху, отже, вона протікає. На питання про терміни проведення гідрофобізації будівельники дають діаметрально протилежні відповіді. Справа в тому, що висоли здатний з’явитися і на вже обробленої гидрофобизатором поверхні. Наприклад, якщо продірявиться дах і вода потрапить в цегляну кладку зверху. В цьому випадку стіну, яка не змочується водою, відмити від висоли стає важко. Тому практики-песимісти рекомендують проводити гідрофобізацію будинку не відразу після його споруди, а через кілька років, коли відбудеться остаточна усадка фундаменту і всі помилки будівельників виявляться у вигляді протікання. Будівельники-оптимісти радять гідрофобізувати цегляну кладку відразу після того, як вона просохне, не чекаючи появи висолів.
Гідрофобізатори бувають рідкими і пастоподібних. Останні можна нанести рівномірніше, що сприяє більшій глибині їх проникнення в стіну. Препарати виробляються або на водній основі, або на органічному розчиннику. Вважається, що проникаюча здатність водних розчинів гірше, зате вони не вимагають неодмінно сухій поверхні. Одні препарати здатні працювати в лужному середовищі, інші не можна наносити на свіжий бетон або кладку. Слід мати на увазі й те, що водовідштовхувальні властивості більшості гидрофобизаторов виключають можливість забарвлення поверхні після їх нанесення. Всі ці особливості можна знайти в технічному описі гідрофобізатора.
гідрофобізуючі кошти
Виробник | Найменування | Склад, властивості | особливості застосування | Витрата на 1 м 2 | Ціна 1 л, грн. |
---|---|---|---|---|---|
SCHOMBURG (Німеччина) | Asolin-WS | Олігомерного силоксан, органічні розчинники. Прозора безбарвна рідина. | Наноситься пензлем або валиком. Підходить для обробки вологих поверхонь | 0,5 л | |
REMMERS (Німеччина) | Funcosil SNL | Силоксан (7% за вагою), алифатический вуглеводень. Точка займання – близько 40 С. Высокая устойчивость к ультрафиолетовому облучению, устойчивость в щелочной среде. | Основа должна находиться в безупречномсостоянии. Раствор наносится пульверизатором низкогодавления или водяным насосом. Инструменты должны бытьчистыми и сухими. | 0,5-0,7 л (силикатный кирпич); 0,5 л (бетон); 0,6-1,5 л (природный камень) |
|
Funcosil OW | Водная пропитка на основе специального силикона для использованиявнутри и снаружи здания. Подходит для обработки мрамораи искусственного камня. | Средство наносят на сухую основу методом обливания. После впитывания процесс повторяют несколько раз. | 0,4-0,6 л(силикатный кирпич); 0,3-0,8 л (терракота) |
||
Funcosil Fassaden-Crume | Силоксан, компоненты, обеспечивающие гелевую консистенцию. | Препарат можно использовать на основаниях со щелочной реакцией. | 0,2 л | ||
VAKKER (Германия) | Vakker 290 | Концентрат силан-силоксановых соединениймолочного цвета. | Пригоден для использования в качестве грунтовки для фасадных красок, но не пригоден для гидрофобизации гипса. | 0,25-0,5 л (бетон); 0,4-2 л(кирпичная кладка) |
|
НТЦ “ТЕТРАКОН”(Россия) | “Аквастоп-К” | Водный концентрированный раствор метилсиликоната калия (40-45%). | В зависимости от пористости основы концентратразводят водой в соотношении от 1:20 до 1:10 инаносяткистью или валиком на абсолютно сухую поверхность | 0,07 л концентрата | |
“БЕРАТЕХ”(Россия) | “Гидрофобизаторфасадный” | Средство для создания гидрофобных покрытий на фасадах из кирпича, камня, штукатурки,бетона, керамики. Обладает обезжиривающими антистатическим свойствами. | Препарат рекомендован к применению в нормативном документе “Рекомендации по комплексной технологии очистки и защиты от загрязнений зданий и сооружений”. | 0,25-0,4 л | |
“САЗИ” (Россия) | “Типром К” | Концентрат эмульсии, разводимый водой. В состав препарата входит антисептик, обеспечивающий антибактериальную защиту. | Разводится водой в соотношении 3:1.Перед применением перемешать. | 0,25-0,38 лконцентрата | |
ALPA (Франция) | “Полифлюид” | Жидкость на основе синтетических смол. Годится для нанесения на бетон, гипс, камень,кирпич, дерево, а также на крыши,покрытые черепицей или терракотой. | Наносится валиком, кистью или распылителем до тех пор, пока не перестанет впитываться. Поверхность подсыхает приблизительно через 4 ч. | 0,2-0,3 л | |
Павловский завод строительных материалов | “Силоксил” | Кремнийорганический материална водной основе, щелочная реакция. Годится для обработки известняков и мрамора. | Обработка может производиться распылителем, вручную (кистью), способом глубокой пропитки(до полного насыщения). | 1 л (известняк); 0,5 л (кирпич и бетон) | |
MAPEI (Австрия) | “Антиплювиоль S” | Раствор силоксановых смол на основе органического растворителя. Огнеопасен | Наносится распылителем, валиком или кистью | 0,15-0,3 л (бетон); 0,35-1 л (кирпичная кладка) |