7 типових помилок при утепленні дерев’яного будинку

Питання «Як грамотно утеплити дерев’яний будинок ?» – безперечний щотижневий лідер розділу ” Будівництво “. Зроблені з колод і брусові будинки , споруджені кілька десятиліть тому, вже постаріли і в зимові місяці починають пропускати холод.

Утеплення дерев'яного будинку
Помилки при утепленні дерев’яного будинку

Тому дуже важливо виключити можливі помилки, які регулярно виникають при некваліфікованому утепленні дерев’яних зрубів сучасними матеріалами. Давайте розглянемо найчастіші з них.

Помилка №1. Утеплення зрубу без інспекції стану деревини

Як правило, утеплюють вже «пожили» колод зруби. З одного боку, це технологічно зручно: зруб вже остаточно осів і розміри конструкції незмінні. Однак минулі роки не могли не залишити слідів на біологічно живому матеріалі – деревині.

Здебільшого утеплюють вже пожили колод зруби
Здебільшого утеплюють вже пожили колод зруби

Тому перед наміченим утепленням, яке має на увазі, що до колоди не буде доступу багато років, необхідно ретельно досліджувати всі вінці і відбракувати дефектні фрагменти. Якщо в колодах завівся пожирає деревину жучок, висловлю обережне припущення, що будинок вже недоцільно утеплювати. Кардинального ліки для такого випадку, крім тижневого сорокаградусного морозу, ще не придумали.

Хорошу деревину слід просочити протипожежним і антисептичним складом і грунтовно просушити. Виконувати утеплення по сирій деревині – помилка.

Помилка №2. Неуважне ставлення до конопатці

Традиційна конопатка виконується, строго кажучи, не для утеплення зрубу, а для виключення його продування, що в кінцевому результаті впливає і на збереження тепла в будинку.

При конопатці використовується матеріал льон-ватин
При конопатці використовується матеріал льон-ватин

Вирішуючи утеплити колод фасади, зверніть увагу на стан конопатки за всіма вінців. Не варто відмахуватися від цієї операції. Бути може, саме завдяки 2-3 дефектів цього натурального ізолятора у вас в будинку взимку і холодно.

На початку 2016 року в редакцію звернулася читачка з проханням допомогти з утепленням по-сучасному. Слово за слово, виявилося, що спритні пташки давно вже повисмикували з її зрубу волокна конопатки собі на гнізда.

Нещільно свити, з стирчать волокнами або нещільно забитий джгут буде розтягнуто птахами
Нещільно свити, з стирчать волокнами або нещільно забитий джгут буде розтягнуто птахами

Здається, після з’ясування цього факту тяга до тотального утеплення у нашій шановній читачки дещо ослабла.

Помилка №3. Утеплення зрубу не з того боку

З якого боку утеплювати зруб? Це воістину концептуальне питання, який потрібно вирішити для себе раз і назавжди. Крім того, не зайвим буде поділитися набутими знаннями з друзями і сусідами .

Якщо будинок зрубаний з товстих колод, то це той рідкісний випадок, коли його можна додатково не утеплювати
Якщо будинок зрубаний з товстих колод, то це той рідкісний випадок, коли його можна додатково не утеплювати

Чи не занурюючись в основи будівельної теплотехніки і не вникаючи в сенс малозрозумілої словосполучення «точка роси» (яке і лежить в основі вибору місця розташування утеплювача), прийміть на віру ремісничий постулат: утеплення споруд виконується із зовнішнього боку. Така установка сприяє покращанню експлуатації і стінового несе матеріалу (деревних вінців), і самого утеплювача . В іншому випадку і утеплювач, і деревина колод будуть намокати від вологих парів, неминуче перебувають в атмосфері людського житла. Зрозуміло, до цього ми зовсім не прагнемо. Детальніше про особливості утеплення зовнішніх стін дерев’яного будинку ви можете прочитати в однойменному розділі статті Утеплення заміського будинку від і до .

Помилка №4. Необдуманий вибір теплоізоляційного матеріалу

Будівельні ринки в прямому і переносному сенсі завалені найрізноманітнішими теплоизоляторами.

Різні види утеплювачів
Різні види утеплювачів

Однак якщо внести сувору систематизацію в це достаток, то виявиться, що домінує всього 3 типу матеріалів, придатних для дерев’яних зрубів. Це утеплювачі:

  • з мінеральної вати,
  • з скловати,
  • пінополістирол – пористий і екструдований.

Спочатку поговоримо про останній. Це відмінний теплоізолятор, що володіє кращими, ніж перший і другий, теплоізоляційними якостями. Він практично не вбирає вологу і не пропускає водяні пари. Здавалося б, нема про що більше і мріяти. Однак найбільше «але» – це те, що при контакті з відкритим вогнем, тобто при пожежі , пінополістирол не те щоб горить, а тільки оплавляється, але з виділенням по-справжньому небезпечних газоподібних хімічних сполук. Тим читачам, хто легковажно поставиться до цих слів, порекомендую згадати трагедію в пермської «Хромой лошади», що забрала півтори сотні життів за рахунок того, що продукти горіння утеплювача потрапили в легені відвідувачів «шинку».

Я не проти використання цього матеріалу, але голосую обома руками за продумане його застосування. Там, наприклад, куди вогонь ніколи не добереться – в фундаменті, в цоколі, в отмостке. Тут йому воістину ціни немає.

Вибирати між скловатою і мінеральним аналогом важче. І те, і інше відмінно підійде для утеплення дерев’яного будинку. Про те, які теплоізоляційні матеріали краще з точки зору безпеки, ви дізнаєтеся зі статті Теплоізоляція для економних в питаннях і відповідях .

Помилка №5. Недбале ставлення до транспортування та зберігання матеріалу

Теплоізоляційні матеріали повинні бути сухими. Тільки в цьому випадку вони «тримають» тепло. А якщо матеріал намокне, то його теплоізоляційна здатність обвально знижується.

Грамотне зберігання будівельних матеріалів
Грамотне зберігання будівельних матеріалів

Згадайте розхожу «кухонну» ситуацію: який прихваткой ви схопитеся за металеву ручку розпеченої сковорідки – сухою тканинною або вологою / мокрою? Упевнений, що після хвилинного роздуму ви виберете сухий варіант. Ось і утеплювач повинен бути завжди сухим. На заводах при виробництві він пакетується в пакувальну (часто в термоусадочну) плівку і досить добре захищений від кліматичної вологи. Але варто плівку зняти … Тому:

  1. Виймайте утеплювач за добу до застосування і обов’язково під навісом, а ще краще – в утеплювати будинку.
  2. Після фіксації утеплювача на стіні відразу переходите до його облицюванні штукатурних способом або запобіжними панелями ( сайдингом та ін.).
  3. Не залишайте надовго утеплювачі відкритими, ризикуючи промочити їх «до нитки» літніми косими дощами.

 

Помилка №6. Вибір гнучких матів замість жорстких плит

На будівельному ринку можна знайти 2 варіанти теплоізоляційних матеріалів – гнучкі мати і жорсткі плити. На перший погляд, це абсолютно однакові матеріали. Так що ж вибрати для фасадного утеплення?

Утеплення дерев'яного будинку мінераловатним утеплювачем компанії ROCKWOOL
Утеплення дерев’яного будинку мінераловатним утеплювачем компанії ROCKWOOL

Якщо ви вирішите зупинити свій вибір на матах, то помилитеся, так як з роками перебуває у вертикальному положенні утеплювач починає подекуди провисати, утворюючи щілини, в які спрямовується холодне повітря, – ті самі «містки холоду», дезавуює всю споживчу привабливість сучасних утеплювачів .

Жорсткі плити зберігають свої розміри незмінними протягом усього терміну експлуатації. За укладеним на дахової конструкції плит цілком можна ходити без втрати якості теплоізоляції.

Для чого ж в такому випадку виробляються гнучкі мати? – Вони незамінні при утепленні горизонтальних поверхонь – підпільного простору і міжповерхових перекриттів. Там вони принципово не можуть провиснути і утворити зазори для витрачання тепла.

Помилка №7. Неправильне визначення товщини теплоізоляційного шару

На питання: «Який товщини повинен бути теплоізоляційний шар?» Ви знайдете аргументовану відповідь в недавно опублікованій статті Утепляем вікна, двері і фасад .

Одного 50 мм шару утеплювача вистачить для утримання тепла в будинку максимум до листопада. Для звичайної нашої зими цього недостатньо
Одного 50 мм шару утеплювача вистачить для утримання тепла в будинку максимум до листопада. Для звичайної нашої зими цього недостатньо

Тут можна тільки підтвердити, що при теплоізоляції дерев’яного будинку буде достатньо двох шарів матеріалу товщиною по 50 мм, покладених один на інший. Обмовлюся, що двох шарів досить для кліматичних умов. На Півночі на дерев’яну стіну доведеться класти три шари утеплювача, а в південних регіонах можна буде обмежитися і одним.

На закінчення я хотів би привести фотографію воістину унікальної споруди.

Дерев'яний будинок в самому центрі Москви
Дерев’яний будинок в самому центрі

У чому його оригінальність? Будинок споруджено в кінці 19 століття. Будинок дерев’яний, але колоди, згуртовані горизонтальними нагелями, встановлені вертикально. Утеплений він навесні 2016 року мінераловатними утеплювачами (100 мм) і облицьований ДСП-щитами. А вхідна група виконана з монолітного залізобетону. Воістину на крихітному плямі забудови з’єдналися технології трьох різних століть.

Сумарний рейтинг
дата перегляду
відгук про товар
7 типових помилок при утепленні дерев'яного будинку
Рейтинг
51star1star1star1star1star