
Що таке блок-хаус
Це дерев’яні панелі (ламелі) для облицювання будівлі всередині і зовні. Із зовнішнього боку вони візуально нагадують брус або . Для виробництва використовують різні види деревини. У хід йдуть як бюджетні породи на зразок сосни або модрини, так і ексклюзив: карельська береза, явір, морений дуб.
Фото: Instagram volgales34
Який вид блок-хауса вибрати
Дошки з ялини, сосни та інших хвойних дерев добре використовувати в житлових приміщеннях: завдяки своїм цілющим речовин, які присутні в смолі, вони знезаражують повітря. Але при нагріванні такі панелі будуть виділяти надто багато смоли, тому краще обробляти листяними породами.
Фото: Instagram severlesdom
Для зовнішнього декору підійдуть широкі, масивні ламелі (20-50 см). А ось в кімнатах, тим більше в маленьких, вони будуть виглядати громіздко, і там доречніше планки в 8-16 см.
Фото: Instagram oksana_i_eva
Перед покупкою потрібно розраховувати довжину кожної стіни. Особливо це важливо всередині, щоб уникнути стиків на самому видному місці, які можуть трохи зіпсувати загальну картину інтер’єру. Краще, щоб по всій стіні лежала одна довга дошка.
Фото: Instagram n_pushkina
Блок-хаус буває різної цінової категорії в залежності від ступеня обробки. Панелі преміум-класу мають рівну поверхню без сучків і інших дефектів. Дешевші не можуть похвалитися ідеальною гладкістю, але виправити дрібні дефекти на них самому нескладно.
Фото: Instagram sdpartner
Монтаж блок-хауса
Ламелі варто висушити, потримавши їх у приміщенні до двох тижнів. Це потрібно, щоб уникнути появи великих щілин. Зазори між дошками будуть все одно, але їх ширина залежить від вологості дерева в момент установки.
Також потрібно обробити матеріал . Покрити грунтовками треба і обрешітку.
Фото: Instagram master.ok.msk
підготовка стін
Якщо обшиваєте блок-хаусом фасад, спочатку потрібно прокласти гарну пароізоляцію, щоб додатково захистити дерево від гниття, а «нутрощі» вдома – від вогкості зовні. Фахівці рекомендують для цих цілей ізоспан і подібні за характеристиками матеріали.
Принцип їх дії такий, що, проникаючи в стіни, волога конденсується на плівці і там же висихає, не стикаючись з конструктивними елементами.
А ось руберойд і поліетилен, які теж іноді використовуються, хоч і блокують надходження вологи ззовні, перешкоджають нормальній циркуляції пари і повітря. У підсумку в кімнатах можуть з’явитися конденсат і цвіль.
Наступний крок – установка обрешітки. Під блок-хаус вона зазвичай дерев’яна, оскільки сусідство металу і дерева в вуличної обробці не завжди буває мирним. Але іноді використовують і металеві профілі.
Для каркаса беруть бруси перетином до 50 мм – зазвичай саме така товщина у теплоізоляційних матеріалів, які кріплять до стіни на наступному етапі робіт. Дерев’яні балки кріплять до стіни з кроком 50-70 см по вертикалі. У отримані осередки укладають утеплювач, наприклад мінеральну вату.
Далі деякі майстри припиняють підготовчі роботи і переходять безпосередньо до обшивки. Але заради більш якісного результату краще трохи ускладнити собі завдання. Зокрема, прикріпити до обрешітки ветробарьер – це тонка фасадна мембрана для захисту від холоду. По суті, вона підсилює властивості утеплювача.
І, нарешті, установка контробрешетування – ще одна міра захисту від гниття. Цей другий каркас створює повітряний прошарок між блок-хаусом і іншими елементами «пирога». Бруси потрібні невеликі – від 20 до 40 мм. Їх кріплять паралельно один одному, звіряючись з показниками рівня.
Фото: Instagram karkasinfohouse
Якщо має бути обробка зсередини, можна обійтися пароізоляцією, однією латами і утеплювачем, поверх яких і прикріпити панелі.
Кріплення блок-хауса
Неважливо, в якому напрямку обшивати стіни: від низу до верху або навпаки. Головне – стежити, щоб дошки лягали строго горизонтально. Інакше вся подальша робота піде в прямому сенсі наперекосяк.
Панелі з’єднують між собою по системі шип-паз, такий спосіб ще називають замковим. Найкраще, якщо шип дивиться вгору, а паз – вниз. Тоді в цій конструкції не буде накопичуватися конденсат.
Фото: Instagram doski35
До стіни дошки кріплять по-різному: цвяхами, саморізами, кляймерами. Останній варіант, нехай і повільний, зате надійний в плані збереження матеріалу. Металеві скоби прісверліваем до другої обрешітці і потім вже в них вставляють торці панелей.
А ось забивати цвяхи без ризику пошкодити блок-хаус може дозволити собі тільки дуже досвідчений майстер.
бревен » . Саморізи намагаються використовувати для товстих «колод». Вкручують їх під кутом 45 ° С з інтервалом 40 см. Попередньо метал покривають антикорозійним засобом.
Фото: Instagram doski35spb
У кутах панелі не обов’язково стикувати. По-перше, важко зробити це красиво, а по-друге – їм потрібен зазор для «ходіння», адже щілини між дошками в залежності від сезону стають то більше, то менше. Тому краще закрити стик куточками, посадивши їх на клей.
Фото: Instagram budshopping
До землі доводити обшивку не варто. Останні 20-30 см бажано покрити каменем.
Фото: Instagram listvennica24
Декор панелей з блок-хауса
Після закінчення монтажу панелі можна відшліфувати, якщо це не матеріал класу люкс, який і так уже готовий до фінішного наведення краси. Вм’ятини необхідно закрити шпаклівкою по дереву і зашкурить. Потім пройтися по стіні ґрунтовкою, а після – морилкою або лаком. Покриття оновлюють раз в п’ять-сім років.
Фото: Instagram doski35spb
Про те, як можна красиво стикувати дошки блок-хауса і про інших премудростях укладання, дивіться у відео.
Плюси і мінуси блок-хауса
переваги | недоліки |
екологічність | Низька паропроникність, може з’являтися конденсат, тому потрібна хороша система вентиляції |
висока міцність | Займистість і горючість |
Стійкість до деформації | |
естетичний вигляд | |
простота складання | |
Невелика вага | |
довговічність | |
Різноманітність текстур і кольору деревних порід | |
Матеріал добре утеплює будинок |




